Rak płuc – co trzeba o nim wiedzieć?
Nowotwory płuc są najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn. Stanowią one około 1/5 wszystkich zachorowań. W dalszej kolejności znajduje się rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%) i rak pęcherza moczowego (7%). Wśród kobiet największym zabójcą jest rak piersi, stanowiący ponad 1/5 zachorowań na nowotwory. Nowotwory jelita grubego są drugim co do częstości nowotworem u kobiet (10%). Rak płuca zajmuje trzecie miejsce (9%). W dalszej kolejności występują nowotwory trzonu macicy (7%), jajnika (5%), szyjki macicy, nerki, żołądka i tarczycy. Rak płuc nie boli, nie daje także swoistych objawów we wczesnym stadium. Jest nowotworem o wysokiej śmiertelności.
Specjaliści przewidują, że w 2029 roku rak płuc będzie dominował wśród wszystkich nowotworów pod względem liczby zachorowań. Obecnie nawet 90% zgonów spowodowanych przez tę chorobę ma ścisły związek z paleniem papierosów. Warto pamiętać, że narażone są na niego nie tylko osoby palące. Do tego grona należą również tzw. bierni palacze.
Ryzyko rozwoju raka płuc wzrasta wraz z wiekiem. Ten rodzaj nowotworu rzadko występuje u osób w wieku poniżej 50 lat. 75% zachorowań dotyczy osób w wieku powyżej 63 lat.
Przyczyny zachorowań na raka płuc:
- aktywne palenie tytoniu (aż 95 proc. chorych to byli lub obecni palacze tytoniu),
- bierne palenie tytoniu (jeżeli osoba niepaląca pozostaje w związku z palaczem, to ryzyko powstania u niej raka płuc jest do 30% większe niż w przypadku osoby pozostającej w związku z kimś niepalącym),
- ekspozycja zawodowa na azbest i niektóre metale, krzemionkę oraz promieniowanie jonizujące (szczególnie narażenie na radon),
- nadmierna ekspozycja na spaliny samochodowe pochodzące z silników diesla,
- zanieczyszczenie powietrza w obszarach zabudowanych i objętych głęboką industrializacją,
- czynniki genetyczne.
Objawy raka płuc:
- uporczywy kaszel,
- duszność,
- nawracające infekcje płucne,
- chrypka,
- podwyższona temperatura,
- osłabienie,
- chudnięcie.
Profilaktyka
- ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy,
- unikanie w miarę możliwości czynników ryzyka, jak np. promieniowanie jonizujące,
- rezygnacja z używania papierosów elektronicznych,
- spożywanie antyrakowych warzyw z rodziny krzyżowych takich jak kapusta, kalafior, brokuł, brukselka, jarmuż,
- dbanie o dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu, czy to w postaci naturalnej, czy suplementacji,
- regularna aktywność fizyczna,
- regularne badania płuc.
Najpierw rak atakuje miejscowo płuca. Niestety w Polsce w tak wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie ok. 20 proc. przypadków (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). To zdecydowanie za mało, zwłaszcza że u tych pacjentów można zastosować optymalną terapię, gwarantującą 75 proc. pacjentom przeżycie co najmniej 5 lat po rozpoznaniu choroby.
Jak podaje krajowy konsultant w dziedzinie onkologii prof. Maciej Krzakowski, w 2016 roku 47 proc. przypadków raka płuca wykryto w stadium rozsiania, czyli wtedy, gdy pojawiły się już przerzuty w odległych narządach, a 32 proc. – w tzw. stadium regionalnym, czyli gdy nowotwór zaatakował już pobliskie tkanki.